пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic właściwie nie podkreśli kraw��dzi trawy albo kwiatów jak małe żywe plot.

Ogromnie duże, bo ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby przesłania sąsiednie domy oraz ulice. Żeby otworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka ponadto daje orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze zielone plot było bardzo wysokie a jednocześnie cienkie to w cieniu można je uformować z brzostu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy także, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich obcinanie może być utrudnione.

Nic mocno nie zaznaczy linii trawnika bądź kwietnika jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i kwiaty czasami nie potrafią dobrze wzrastać w desygnowanych miejscach, niskie drzewa potrafią utrzymać naturalne zaplecze w ryzach czy tez zastawią gołe wycinki ziemi. Dobrze uformowany niewielki żywopłot już sam notabene wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone parkany przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna wyłącznie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w ciemnych zakamarkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je zgrabne jabłuszka, które wolno wykorzystać na konfitury.

Niskie względnie postawne roślinne ploty można otrzymać z gatunków iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej klasy są znacznie droższe niż odmiany liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje miejsce zacienione cis pospolity. Przeważnie szeroko się rozrasta a także trzeba go przycinać, przecież jego mutacje Fastigiata Robusta jest dozwolone pościć sam jeden.Będzie migiem kiełkował i ochroni filarowy zarys.

Jeśli wasz kącik jest nadzwyczaj ciemny, powinno się aby żywy parkan rozświetlić kolorowymi skazami. Niektóre spośród cienioznośnych klasów maja przemianie o złotawych lub wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwyczajny Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są najbardziej widome w słońcu, przecież nawet w śladzie liście pozostają dość jasne, prawie ze oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий