понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety alias po prostu żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty na ogól pełnia role ogrodzenia, niemniej jednak częstokroć służą także za ozdobę. Na ogól takie sztachety PVC z Pułtuska sadzi się w nasłonecznionych elementach, gdzie ekspresowo wzrastają i mocno gęstnieją. Wiele czaru maja również takie żywe ogrodzenia, które prowadza poprzez osłonięte zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta tu i ówdzie gmatwanina witek albo kwiatami stanowią przyciągające spojrzenie obrazki, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer nieopodal takiego płotu wycisza oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki które panują w ogrodzie, również nasze upodobania a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również ekspansywnie rozkwitają, lecz potrzebują również sporo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety z plastyku z Lubina zdołają być niezmiernie cienkie, jednak należny je regularnie przycinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie ogrodzenie konstruuje się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi porę suchą,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety plastykowe z Czarnego stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezmiernie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий